7/24/2017 9:52:23 PM

Yilbasindan beri Kabil'de onuncu büyük saldırı.

Yilbasindan beri Kabil'de onuncu büyük saldırı.

Kabil Afganistan'da en az 35 kişi bir intihar saldırısında bu sabah hayatını kaybetti. 40'tan fazla kişi de yaralandı ve hastaneye kaldırıldı. Bir araba bomba ilçesinde Gulai-e Dawachana, şehrin batısında ağırlıklı olarak Şii mahalle içinde 19:00 yerel saatle etrafında patladı.

 

 

"Afganistanda son 6 ay sürecinde yaşanan can kaybı kadar hiç bir zaman bu kadar zayiat vermemişti .

"Bir bomba yüklü araç Maden Bakanlığı çalışanlarını taşıyan bir otobüse çarptı," bakanlık sözcüsü Necip Danimarkalı söyledi. "Arabanın sürücüsü öldürüldü. Üç araç ve on beş mağaza patlamada yıkıldı." araba bombası Mohammad Mohaqiq, başbakan Abdullah Abdullah sağ elinin evinin yakınında patladı. Mohaqiq kendisi yara almadan kurtuldu.

Taliban militanları saldırıyı düzenlediklerini sahiplendiği iddia edilidi.Telgraf Uygulamasıyla Taliban sözcüsü Mücahit Zabihoellah şöyle söyledi "Afgan istihbarat servisinin iki otobüs hedeflediklerini ve 37 çalışanı öldürdüklerini  " Bu bilgiler Afgan yetkililer tarafından teyit edilmemiştir.

Kan gölü

 

Dün de, Taliban katliam yapmıştıı. Ghor militanların Afgan eyaletinde bir hastaneyi saldırdılar. Bu 35 kişinin ölümüne sebeb oldu. "Bu insanlığa karşı bir suç olduğunu," Şah Hoessin Moertazawi cumhurbaşkanlığına sözcüsü basına yaptığı açıklamayla  söyledi. O da mağdurlardan ne kadarının hastane personelinin olduğundan emin olmadıklarını söyledi.

 

Katliam , şiddetli bir şekilde savaşarak Taywara ilçesini kontrolünü ele geçirdikten bir gün sonra Taliban tarafından yapıldı. Onların alışkanlığı Taliban bugün inkar karşı, trajedinin sorumlu olduğu. Onlar hastane hedefi olduğunu söylemek "bir hava baskınında."

 

Taliban ve Deash karşı Mücadele

 

Bu yılın başından itibaren Kabil'de onuncu büyük saldırıdır. Afgan birlikleri Taliban'a karşı ve deaş karşı savaşıyor. Ülkede savaş, kesinlikle 1662 sivil kaybı ve 3581 yaralıya neden olduğunu Temmuz ayında açıklandı.

 

Araştırmacılar Talibanın tüm sivil kayıpların en az yüzde 43 sorumlusu olduğunu belirtti. tanımlanamayan hükümet karşıtı gruplar toplamının 19 oranında sorumlu iken terör grubu İslam Devleti, sayının yüzde 5 ile suçlandı.

676

Copyright © PubliMedya 2017