7/22/2017 1:35:05 AM

İsrail'in Filistinlilere zulmünü kanıtlayan o görüntüler

Bir haftadır süren gerilim bu görüntülerle tavan yaptı, kudüsteki öfke cumasında Israil polisi Filistinlilere sert müdahale etti.

 

Gerilimin sebebi israilin mescidi aksanın girişine kurduğu metal detektörlerini kaldırmaması. Filistinliler bir hafta dır tepki olarak vakit namazlarını , haremi şerefin dışında kılıyordu , gözler özellikle cuma namazındaydı. Israil sabah erken saatlerinden itibaren çok sıkı önlemler aldı. Mescidi aksaya girişlerde 50 yer sınırlaması getirildi.

Haremi şerefin eski şehir denilen tarihi bölgeye açılan kapıları bariyerle kapatıldı, her köşe başında tepeden tırnağa silahlı polisler vardı. Dışarıdan kudüse gelenlerde kısıtlandı israil arapları da taşıyan 10 larca otobüs geri gönderildi. Batı seriyadan geçiş noktaları kapatıldı.Buna rağmen binlerce kişi gitti bölgeye. Doğu küdüsün 3 bölgesinde cuma namazını hep birlikte sokaklarda kıldılar.

Namazdan hemen sonra israil polisi 3 bölgede birden Filistinlilere müdahale etti. Filistinliler kaçışırken bölgeye ambulanslar gitti.Çıkan olaylardan can kaybı ve yaralı haberleri geldi. Batı seriyadada israile öfke vardı. Cuma namazından sonra sokaklara dökülen filistinliler israil polisleriyle çatıştı. Mescid-i Aksa daki Israil zulmü birçok ülkeninde gündemindeydi. Dünyanın dört bir yanında müslümanlar cuma namazlarından sonra sokaklara döküldü. İsraili protesto ettiler. Endonezya Ürdün ve Lübnan o ülkelerden bazılarıydı.

698

Copyright © PubliMedya 2017