7/19/2017 11:35:32 PM

Ohal süresi 3 ay uzatıldı

Haince yapilan 15 Temmuz darbe girisiminin  1 yilinda , Ohal sureci tekrar 3 ay uzatildi.
Boylece ohal sureci 4. kez uzatilmis oldu.
Geçen yıl dolayısıyla temmuz ayında ilan edilen olağanüstü hal, en azın 19 Ekime kadar sürecek.

TBMM’nin 21 Temmuz 2016 tarihli ve 1116 sayılı kararı ile ülke genelinde ilan edilen Başbakanlık Tezkeresince, 18 Nisan 2017 tarihli ve 1139 sayılı kararı uyarınca devam etmekte olan Olağanüstü Halin (OHAL), 19 Temmuz 2017 çarşamba günü saat 01.00’den geçerli olmak üzere 3 ay süre ile uzatılmasını öngörüyor.

İki büyük muhalefet partileri, CHP ve Kürt yanlısı HDP, uzatma karşı çıktı. Ama parlamentoda Erdoğan'ın AK Parti mutlak çoğunluğa sahip bulunuyor.

 

20 Temmuz 2016’da ilan edilen OHAL ile ilgili olarak hükümetten yapılan ilk açıklamalarda, sürecin en kısa sürede tamamlanmasının hedeflendiği belirtilmiş, hatta 3 aylık sürenin tamamının kullanılmasına gerek kalmayabileceği ifade edilmişti. Ancak OHAL 4. kez uzatıldı.

MHP DESTEK VERDİ

OHAL görüşmeleriyle ilgili söz alan MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, bu tezkerenin 5. tezkere olduğunu ve parti  olarak bunları desteklediklerini belirterek, olağanüstü durumlarla OHAL ile mücadele edilmesi gerektiğini dile getirdi. Türkiye'nin ciddi tehditlerle karşı karşıya kaldığını ve devletin  elinin kuvvetlendirilmesi gerektiğini ifade eden Usta, 15 Temmuz'a ilişkin bir  fikir birliği olmadığı için mücadele yöntemleri üzerinde de tam bir anlaşmanın  sağlanamadığını bildirdi. 15 Temmuz'un hem bir darbe girişimi hem de taktikçileri,  teorisyenleri, kuryeleri, taşeronları, planlayıcıları ve sahadaki tetikçileri  belli olan bir işgal denemesi olduğunu vurgulayan Usta, şöyle devam etti:  "Aslında baktığımızda 15 Temmuz, Çanakkale'de yarım kalan bir hesabın  görülmesidir. 15 Temmuz, Milli Mücadele'de kovaladığımız düşmanlarının Türkiye'ye  bir fırsatbulup tekrar saldırması meselesidir. 15 Temmuz yüz yıllardır,  asırlardır süregelen Anadoluistilasının bu çağdaki adıdır."

 

599

Copyright © PubliMedya 2017